Náš príbeh

Ako to celé začalo...

Ahoj, volám sa Mia a som zakladateľkou slovenskej značky barefoot obuvi, SHAPEN (čítaj Šejpen). 

Prečo barefoot a ako som sa k nemu dostala? Som mamou malej Sašky a tak ako mnoho z vás, aj ja som pri dileme, čo obuť mojej začínajúcej chodkyni, natrafila na 2 smery. Prvou možnosťou bolo vydať sa cestou klasickej ortopedickej obuvi. Druhá sa volala barefoot. Z prekladu slova som sa dovtípila o čo i de, ale to bolo asi tak všetko.

Štúdiom oboch možnosti som strávila pomerne veľa času a nakoniec sa rozhodla pre barefoot, ktorý mi prišiel prirodzenejší. Som typ človeka, u ktorého prevažuje rácio a preto som musela vyskúšať barefoot aj ja a presvedčiť sa na vlastných nohách.

Tiež som musela presvedčiť aj svoju polovičku, Mareka, lebo počúvať, aké sú barefoot topánky drahé a či ich fakt potrebujeme, ma nebavilo . Posledným dôvodom, prečo som mala potrebu to vyskúšať aj na sebe, boli zdravotné problémy. Nohy som mala od detstva ploché, okrem toho mi diagnostikovali skoliózu III. stupňa a hypermobilitu. Diagnózu som v detstve riešila pravidelným cvičením a plávaním (niekoľko rokov aj závodne). Chrbtica ma nikdy nebolela, no so zvyšujúcim vekom sa dostavili bolesti chodidiel. Tie boli také silné, že som každé ráno po zobudení musela chvíľu sedieť na posteli, nohy rozcvičiť a až potom som sa mohla na ne postaviť. Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že aj dospelácka plochá noha nie je ešte stratená a klenba sa môže zdvihnúť, neverila by som... S barefootom som začala, keď som mala 32 rokov a dôkaz sa dostavil takmer okamžite .

V obúvaní seba a celej svojej rodiny som mala teda jasno, no natrafila som na ďalší problém. Z detských topánok sa dalo ako tak vyberať, dostupné barefoot topánky pre dospelých boli, na môj vkus, veľmi škaredé. Nevedela som si vybrať... Ponuka bola slabá, väčšinou išlo len o športovú obuv, fádnych farieb, o dizajne sa nedá ani hovoriť. Veľa modelov bolo vhodných skôr pre moju babku, nie pre mladú ženu okolo tridsiatky, ktorá donedávna mala topánky celej farebnej škály, rôznych typov, vzorov, materiálov. Tak som začala hľadať alternatívy, ktoré by spĺňali aspoň tie najdôležitejšie kritéria barefootu a zároveň sme nevyzerali ako rodina “klaunov” :-). Nebolo toho veľa, ale keď už som na niečo narazila, napísala som aj podrobnú recenziu v snahe uľahčiť život ďalším barefoot nadšencom. Niekedy okolo roku 2016 sa začala rodiť myšlienka založiť vlastnú značku barefoot obuvi. Dlho som nevedela, kde začať a za aký koniec to uchopiť. Som marketér a obuvnícky priemysel mi nič nehovoril, nemala som tušenie, ako sa topánky vyrábajú a čo to všetko obnáša. Mala som však silnú túžbu, sen, vybudovať niečo vlastné. V lete 2017 som sa touto témou začala zaoberať viac, študovať obuvnícku teóriu, mapovať trh. Prípravnej fáze som venovala veľa času, urobila som na Slovensku a v Čechách veľký prieskum (možno si bola jeho súčasťou aj ty, za čo ďakujem :-). Vedela som presne, čo chcem a tak som začala zháňať spoľahlivých partnerov. Táto časť bola obzvlášť náročná, pretože ma nikto nebral vážne, obuvníci ani designéri nemali skúsenosť s barefoot obuvou a ako sa vyrába. Obuvnícke kopytá prešli svojim vývojom, upravovali sme ich niekoľkokrát, kým sme sa dopracovali do vyhovujúceho tvaru a rozmerov. Na fotke je jedno z prvých, ešte nedokonalých, kopýt.

Nakoniec sa mi niekoľkých ľudí z brandže predsa len podarilo presvedčiť. Prvé stretnutia, zadania, návrhy, úpravy... Až po prvej skúške prototypov som pochopila, že nás čaká dlhá cesta. 

Vývoj nešiel tak rýchlo, ako som si predstavovala, na moju excelovskú tabuľku dokonalého načasovania som mohla zabudnúť. O veselé momenty počas vývoja nebola núdza. Napríklad, keď ma vo fabrike presviedčali, že topánky majú čudný tvar a podošva nemôže mať predsa 3 mm, lebo budem cítiť každý kamienok a nerovnosť povrchu. Alebo pozastavovanie sa nad tým, prečo topánky vážim na kuchynskej váhe .

Keď už bol vlak poriadne rozbehnutý a nás to stálo veľa času, energie a peňazí, museli sme urobiť ťažké rozhodnutie a začať hľadať iného výrobcu. To v podstate znamenalo začať takmer od nuly. Každý krok dopredu tak znamenal dva dozadu. Súčasné ceny barefoot topánok sú totiž tak prestrelené, že to nejedného dodávateľa zvádza k predstave o okamžitých obrovských ziskoch . Z informácii z nášho prieskumu však vieme, kto je naša cieľová skupina aj koľko by mali kvalitné topánky stáť a chceme, aby aj cena bola jednou z našich mnohých konkurenčných výhod. Napriek tomu sme sa nevzdali predsavzatia vyrábať doma, na Slovenku. Do Číny, na rozdiel od mnohých iných značiek nechceme ísť, aj keď by nám to výrazne znížilo náklady. Bolo by to na úkor kvality. Miestami to vyzeralo, že toto sa proste nedá urobiť. Našťastie sa nám v krátkej dobe podarilo nájsť kvalitnú, slovenskú obuvnícku dielňu s dlhoročnou tradíciou, skúsenosťami, plnou ochotných a šikovných ľudí.

To nás len utvrdilo v tom, že sa netreba vzdávať, všetko sa dá, len treba chcieť a hľadať riešenia. My sme ich našli a po viac než 1,5 roku sme sa konečne dopracovali k prototypu, s ktorým sme spokojní a ktorým uvádzame značku SHAPEN. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch sa budeme snažiť prinášať dizajn, ktorý bude už na prvý pohľad iný, ako všetko, čo ste doteraz vo svete barefootu videli.

Chceme, aby náš zákazník bol náročný. Aby mu nestačilo len, že jeho obuv spĺňala všetky kritéria barefootu. Očakáva niečo viac a dostane viac. Využívame overené technológie a obuvnícke postupy, kvalitné certifikované materiály, aby sme barefoot pozdvihli na novú úroveň. Postupne plánujeme rozšíriť náš sortiment zo žien aj na deti a mužov. Tešiť sa teda môžete nielen na štýlové balerínky, ale aj sandálky, tenisky, celoročnú a zimnú obuv pre celú rodinu. Náš príbeh práve začína a veríme, že budete jeho súčasťou aj vy .

Mia, zakladateľka SHAPEN

2024 © Shapenbarefoot.com - Všetky práva vyhradené. | E-shop na mieru vytvoril Vibration.sk

SHAPEN s.r.o., Kamenná 10, Bratislava 84110, 0903123456, info@shapenbarefoot.com