Aby ste boli s našou obuvou maximálne spokojní, odporúčame vám preštudovať si tento návod, ktorý obsahuje všetky informácie a pokyny nutné k správnemu výberu, používaniu a údržbe obuvi. Priložený letáčik je zároveň súčasťou kúpneho dokladu, odložte si ho pre prípad reklamácie.

Obuv je nutné vyberať s ohľadom na záťaž, účelovosť, vhodnosť použitia na danú aktivitu. Pri výbere obuvi dbajte na to, aby zvolený druh, veľkosť a šírka obuvi presne zodpovedala vašim potrebám. Aby ste boli spokojní a vaša obuv mala správnu funkčnosť, treba si vybrať správnu veľkosť. U barefoot obuvi odporúčame minimálne nadmerok 6 – 10 mm (v detských modeloch 12 – 15 mm), čiže dostatočný priestor v prednej časti topánky, aby chodidlá mohli správne pracovať. Dôležité je, aby ste si obuv skúšali vždy postojačky priamo na chodidlách.

Pozor si dajte na možný rozdiel dĺžky chodidiel, skúšajte vždy obe topánky a správnu veľkosť vyberte vždy podľa väčšej nohy. Nezabudnite vziať do úvahy účel použitia, prevedenie, materiálové zloženie a spôsob ošetrenia obuvi. Pre každý účel užívania je vhodný iný druh obuvi. Účelovosť určuje výber použitého materiálu, konštrukciu obuvi a spôsob údržby. Nezabudnite, že nerovnomerná kresba líca a čiastočná rozdielnosť povrchu je charakteristická pre prírodnú useň. Nevhodne zvolený druh obuvi, veľkosť, šírka alebo tvar obuvi nemôžu byť neskôr dôvodom k reklamácií.

Druh obuvi podľa účelu použitia

Pri výbere topánok je nutné vychádzať z toho, na aký účel budete obuv využívať. Je logické, že nie je možné používať jeden druh obuvi na všetky aktivity. Vzhľad výrobku môže často miasť. Napríklad nie každá športovo vyzerajúca obuv je určená na šport alebo nie každá obuv predávaná v zime je vyrobená na nosenie do snehu.

Vychádzková obuv

Je obuv na nosenie v exteriéri a interiéri. Vyznačuje sa klasickým prevedením bez výraznejších módnych prvkov. Zvyčajne sú u nej životnosť a pohodlnosť dôležitejšie ako vizuálna stránka.

Módna obuv

Je určená na krátkodobé nosenie v nenáročných podmienkach po miestnych komunikáciách, v dopravných prostriedkoch alebo interiéri. Vyznačuje sa módnymi prvkami, ktoré spravidla ovplyvňujú aj jej životnosť. Vyznačuje sa aktuálnymi módnymi trendami, ktoré zároveň limitujú jej životnosť. Takéto topánky nie sú určené pre časté, ale skôr pre občasné nosenie. Ak sa rozhodnete pre každodenné nosenie, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť stavu podošvy, zvršku a dôkladne obuv ošetrovať.

Vysoko módna obuv

Je určená na krátkodobé nosenie. Materiály a konštrukcie sú vyrobené s dôrazom na posledné módne trendy. Všetko je u nej podriadené vzhľadu a jej estetickej hodnote. Použitie neštandardných konštrukcií spôsobuje rýchle opotrebovanie, jej životnosť je obmedzená a môže byť výrazne kratšia ako je jej záručná doba. Táto obuv je určená predovšetkým do suchého prostredia a je nutné predchádzať jej premočeniu, zašpineniu a ostatným negatívnym, najmä mechanickým vplyvom. Je určená na príležitostné nosenie.

Zimná obuv

Je obuv určená k noseniu v zimnom období v exteriéri. Vyznačuje sa vyššou úrovňou tepelno – izolačných vlastností. Často má tepelnú podšívku a výrazný protišmykový dezén podošvy.

Detská obuv

Je obuv, na ktorú sú kladené zvláštne nároky, ktoré sú charakterizované prispôsobením sa k detskej nohe, ktorá má rozdielne potreby. Obuv musí dobre sedieť do dĺžky aj do šírky a mala by mať dostatočný nadmerok, 12 – 15 mm. Detská obuv by mala mať priestrannú, anatomicky tvarovanú špičku. Detská noha rýchlo rastie, preto je nutné ju často premeriavať, aby nedošlo k ortopedickému poškodeniu detského chodidla.

Použitý materiál, jeho údržba a ošetrovanie

V súčasnej dobe sa používa veľké množstvo materiálov, mnoho druhov usní, syntetických materiálov a textilu. Základné vedomosti o použitých materiáloch, spolu so správnym ošetrením a starostlivou údržbou, predlžujú životnosť tvojej obuvi.

Useň

Najčastejšie používaný prírodný materiál. Useň je priedušná, mäkká, ma veľmi dobré absorpčné vlastnosti a je schopná do istej miery prispôsobiť sa tvaru nohy. Useň má svoju charakteristickú lícovú kresbu, ktorá je veľmi rôznorodá. Svojím premenlivým charakterom sa líši od syntetických materiálov, kde je kresba veľmi presná. Pozor – useň nie je neobmedzene odolná voči vlhku a preto je potrebné sa o ňu neustále starať. Rozlišujeme niekoľko základných druhov usní:

  • Hladká useň – je useň s jemne štruktúrovaným povrchom s malými pórmi. Obuv zbavte nečistôt vhodnou kefkou alebo mäkkou, vlhkou handričkou a vytrite do sucha. Použite impregnáciu a vhodným krémom požadovaného odtieňa vyleštite. Pre občasnú údržbu je možné použiť samo leštiace hubky, ktoré však nenahradia pravidelné ošetrovanie vhodným krémom.
  • Lakovaná useň – je useň, na ktorú je naložená fólia, ktorá spôsobuje efekt laku. Jej povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, rozmočenie a mráz. Nečistoty z povrchu usne odstraňujte vlhkou handričkou, povrch ošetrite prostriedkami na lakované usne.
  • Viacvrstvová useň – je useň, ktorá má na povrchu nanesenú, pripojenú vrstvu fólie alebo plastu. Má podobné vlastnosti ako laková useň. Tento materiál očistite vlhkou handričkou a utrite do sucha alebo používajte prostriedky určené k ošetreniu syntetických materiálov.
  • Nubuk, velur (semiš) – nubuk je useň brúsená po líci, velúr je useň brúsená po rube. Obuv z tohto materiálu nikdy nečistite na mokro, ako hladkú kožu, ale na sucho pomocou špeciálnych brusných gúm alebo kefiek. Tieto prípravky oživujú farbu a môžu byť farebné alebo bezfarebné. Dôležité je ošetrenie vlasových usní vhodnou impregnáciou, zvyšujúcou odolnosť proti vode. Tieto usne nikdy nekrémujte. Pozor – usne s vlasovou úpravou majú zníženú odolnosť voči vode.
  • Ostatné usne – existuje celá rada ďalších druhov usní, ktoré sa vyznačujú predovšetkým farebnými efektmi a rozmanitosťou spracovania povrchu. Charakteristickou vlastnosťou väčšiny týchto usní je to, že behom používania sa ich vzhľad “vyvíja”. Usne so stieranou úpravou, kedy je pôvodná farba usne prekrytá ďalšou, často kontrastnou farbou. Táto kontrastná farba sa pri nosení na najviac namáhaných miestach stiera, presvitá pôvodná farba. Ďalším variantom sú usne s mechanicky narušeným lícom, kde je líc novej obuvi popraskaný, je vidieť odlišnú farbu štruktúry usne. Behom nosenia líc ďalej praská, na najnamáhavejších miestach sa celkom odlupuje a dochádza k obnaženiu štruktúry materiálu. Popísané zásadné zmeny prebiehajú veľmi rýchlo a pri pokračujúcom používaní sa prehlbujú. Obuv rýchlo získava patinu s charakteristickým “použitým” vzhľadom. Tieto zmeny sú žiaduce, v žiadnom prípade sa nejedná o prejav chyby. Tieto usne nekrémujte ani neleštite. K ošetreniu používajte impregnačné spreje. Pozor – tieto usne neodporúčame premáčať ani zašpiniť, stratí sa pôvodný vzhľad.
  • Spodková useň – je useň, ktorá sa používa na výrobu podošiev pre spoločenskú obuv o hrúbke okolo 2,5 mm. Túto obuv používame prevažne na nosenie v interiéroch. Nehodí sa na bežné použitie – je veľmi citlivá na vlhko a nerovný povrch, jej prirodzenou vlastnosťou je výrazná kĺzavosť. Usňové podošvy ošetrujte vhodným prostriedkom, ktorý materiálu dodáva potrebnú vláčnosť, zvyšuje odolnosť proti oderu a proti šmyku. Ak sa rozhodnete používať obuv s usňovou podošvou pre bežné nosenie aj mimo interiér, je nutné ju vhodným spôsobom podlepiť a znížiť tak možnosť jej nadmerného opotrebovania alebo poškodenia. Takto upravenú obuv nemožno používať vo vlhkom prostredí.

Textil

Používa sa na ľahšiu, často letnú alebo domácu obuv. Textilnú obuv ošetrujte za sucha kefovaním a vhodnými prostriedkami na textil, ktoré ju čistia, impregnujú, oživia farby a čiastočne zamedzia ušpineniu. Pozor – textilnú obuv nepoužívajte vo vlhkom prostredí.

Syntetické materiály

Plasty, koženky – tieto materiály vzhľadom často pripomínajú useň, ale ich vlastnosti nedosahujú kvalitu prírodných usní, napr. majú obmedzenú priedušnosť, spôsobujú vyššiu potivosť nôh. Táto obuv je nenáročná na údržbu. Platové súčasti obuvi, ktoré sú farbené na povrchu, sú veľmi náchylné k mechanickému poškodeniu napr. zakopnutím. Pri tomto poškodení dochádza k zodretiu farby na povrchu a k presvitaniu pôvodnej farby materiálu. Umývajte ju vlhkou handričkou s pridaním saponátu a utrite do sucha. Pozor – vyhýbajte sa náhlym zmenám teploty a mrazu.

Vodeodolná membrána

Špeciálne materiály tohto druhu znižujú priepustnosť vody a zvyšujú priedušnosť obuvi. Na zachovanie tejto špeciálnej vlastnosti membrány je potrebné obuv pravidelne ošetrovať. Obuv najskôr očistite od hrubej špiny pomocou vlažnej vody a hubky alebo kefky. Po uschnutí povrchu obuvi ju naimpregnujte vhodným impregnačným prostriedkom, ktorý odporúča výrobca membrán. Pozor – vodeodolná membrána nie je neobmedzene odolná voči prenikaniu vlhka.

Zásady na správne používanie a údržbu obuvi

Životnosť a zachovanie dobrého stavu obuvi a jej plnej funkčnosti závisí od jej správneho používania a udržiavania. K ošetrovaniu používajte len prostriedky k tomu určené. Nesprávna alebo nedostatočná údržba skracuje funkčnosť a životnosť obuvi. Nedodržaním týchto pokynov sa môže výrazne skrátiť životnosť obuvi.

  • Pri obúvaní obuvi, hlavne s uzavretou pätou, používajte obuvák.
  • Topánky si obúvajte a vyzúvajte zásadne rozviazané, nikdy spôsobom vyzúvania „topánka o topánku“!
  • Nohu je nutné v obuvi dostatočne upevniť šnúrovaním, zapínacími páskami a pod. Nedostatočné upevnenie nohy v obuvi môže byť príčinou nadmerného opotrebovania podšívok, stielok či päty.
  • Po vyzutí obuv napnite na napináky zodpovedajúcej veľkosti.
  • Obuv často striedajte, hlavne vo vlhkom počasí. Berte na vedomie, že každodenným nosením rovnakej obuvi, primerane klesá jej životnosť. Záručnú dobu na obuv nemožno zamieňať so životnosťou obuvi.
  • Obuv je nutné nechať po každom použití dôkladne vyschnúť a vyvetrať (s vybranou vkladacou stielkou). Aj po krátkom použití dochádza k zvlhnutiu vnútra obuvi vplyvom potenia nôh. Vnútornú stielku odporúčame používať len zo začiatku nosenia barefoot obuvi a v zimných mesiacoch, inak ju na dosiahnutie najlepšieho pocitu bosej chôdze odporúčame vybrať.
  • Používaním nedostatočne vysušenej obuvi spôsobíte jej nadmerné opotrebovanie (zvlášť stielky a podšívky).
  • Vyvarujte sa rozmočeniu obuvi, čo poškodzuje vzhľad povrchovej úpravy a deformuje tvar obuvi.
  • Veľmi negatívny vplyv má na vzhľad obuvi pôsobenie posypových materiálov, ktorými sa v zimnom období ošetrujú komunikácie. Agresívne chemické látky obsiahnuté v posypoch, narúšajú štruktúru materiálov, spôsobujú výskyt svetlých škvŕn a oddeľovanie povrchovej úpravy zvrškových materiálov. Obuv takto znečistenú je potrebné zbaviť zvyškov snehu, vlhkosti a následne ošetriť krémom na obuv. Pozor – obuv znehodnotenú uvedeným spôsobom nemožno reklamovať.
  • Pri zvýšenom potení alebo zvlhnutí obuvi, môže vnútro topánky púšťať farbu. Tak isto môžu čiastočne púšťať farbu sýte a tmavé odtiene brúsených usní (napr. červená, modrá).
  • Sýte a pastelové farby zvrškových materiálov môžu v priebehu užívania zosvetliť. Pravidelnou údržbou vhodným krémom možno farebnú zmenu zmierniť.
  • Biele materiály môžu v priebehu užívania čiastočne zožltnúť.
  • Obuv pred prvým použitím naimpregnujte a ošetrite vhodnými ošetrujúcimi prostriedkami.
  • Pri ošetrení obuvi nepoužívajte rozpúšťadlá ani iné agresívne látky.
  • Žiadna obuv nie je neobmedzene odolná proti vlhkosti – vhodnou impregnáciou iba zvyšuješte jej odolnosť proti vonkajšej vlhkosti (dážď, sneh).
  • Všetky šité spoje a perforácie znamenajú porušenie celistvosti materiálov, čo spôsobuje obmedzenú odolnosť obuvi voči pôsobeniu vonkajšej vlhkosti. Premočenú obuv vypchajte novinami a postupne sušte mimo dosah zdroja horúceho kúrenia.
  • Žiadnu obuv zásadne neperte v práčke ani nevysúšajte v sušičke, výrazne tým znižujete funkčnosť a životnosť obuvi.